Menu

 

 

SZKOLENIA SERE- „To coś więcej niż przetrwanie”

Poziom REKRUT- 24h

SERE ( Survival, Evasion, Resistance, Escape) – Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka) to działania podejmowane przez personel wojskowy i cywilny na wypadek oderwania od sił własnych lub zestrzelenia nad terytorium wroga. Grupa ryzyka narażona na sytuacje wymuszające używanie technik SERE to żołnierze jednostek specjalnych, zwiadowczych, piloci ale także każda osoba która znajdzie się w zagrożonym rejonie gdzie prowadzony jest konflikt zbrojny (pracownicy  administracji rządowej, spółek skarbu państwa, dziennikarze wojenni lub osoby cywilne narażone na izolację).

Działania osoby która znajdzie się sytuacji SERE nazywane często ucieczką i ewakuacją (E&E) tylko w nieznacznym stopniu można nazwać survivalem.

Same techniki survivalu klasycznego tylko w małej części są i mogą być wykorzystane przez ukrywającego się na tyłach wroga żołnierza lub pilota Zadaniem żołnierza na tyłach wroga jest jak najszybsza ucieczka oraz powrót do własnych linii dlatego nie może on palić wielkiego sygnalizacyjnego ogniska jak to ma miejsce w klasycznym survivalu. O ile w survivalu chodzi o to, żeby utrzymać się przy życiu jak najdłużej, o tyle celem SERE jest to, by przeżyć na terenie przeciwnika i w niewoli tak długo, aż ktoś nas odzyska. Istotne jest tutaj skrytość działania i szybkość przemieszczania we właściwym kierunku. Tym właśnie różni się survival od sztuki SERE.

PLAN SZKOLENIA SERE

  1. TEORIA (ZADANIA SERE)

Działania żołnierza podczas przymusowego przebywania na terytorium wroga (izolacji)
· ogólne założenia problematyki odzyskiwania izolowanego personelu
· metody zwiększania szans na przeżycie w ekstremalnych warunkach terenowych
· podstawowe techniki unikania schwytania oraz przebywania na terenie zagrożonym
· czynniki fizjologiczne oraz ich wpływ na ograniczenia wydolności organizmu człowieka w sytuacji walki o przetrwanie.
· różnice w działaniach wynikające z przebywania w różnych warunkach terenowych i klimatycznych
· planowanie ucieczki oraz zasady poruszania się w terenie w obliczu sił tropiących
· właściwa kondycja psychofizyczna podczas działań SERE.

  1. WYPOSAŻENIE SERE

Wykłady o nowoczesnym wyposażeniu ratowniczo –survivalowym.
Prezentacja najnowszych kompasów i busoli, zestawów przetrwania, noży oraz sprzętu sygnalizacyjnego. Dokładnie omówimy oraz wskażemy różnice między poszczególnymi produktami. Taki blok pozwoli żołnierzom poznać sprzęt oraz wyrobić sobie zdanie czy jest on potrzeby w danej operacji czy nie. Wiedza z takiego wykładu może się przydać przy zakupach lub przy tworzeniu swojego własnego wyposażenia a pamiętając że żołnierze sami dobierają sobie niektóre elementy ekwipunku warto zainteresować się takim tematem. W tym bloku pokażemy także jak podzielić wyposażenie na linie, jakie to ma znaczenie oraz jak może wpłynąć nawet na powodzenie misji.

  1. PLANOWANIE UCIECZKI I EWAKUACJI (TEORIA)

Teoria i psychologia przetrwania oraz ucieczki.
Wyjaśnienie terminu „piramidy przetrwania”, zadania żołnierza i pilota podczas ucieczki, System STOP PLAN użyteczny podczas planowania ucieczki i ukrywania się żołnierza:
· Protekcja
· Lokacja
· Akwizycja
· Nawigacja

  1. PODSTAWOWE TECHNIKI SURVIVALOWE W SYSTEMIE SERE

Szkolenie survivalowe w wydaniu wojskowym różni się znacząco od szkolenia cywilnego.
O ile niektóre techniki są takie same lub podobne to zastosowanie ich może być już zupełnie inne. Dobrym przykładem jest technika palenia ognia.
W cywilnych sytuacjach survivalowych zależy nam na tym aby ogień pełnił funkcję także sygnalizacją i nie martwimy się że ktoś nas wykryje. Natomiast w sytuacji pilota, żołnierza który ukrywa się na wrogim terenie ogień musi być palony skrycie z wykorzystaniem odpowiedniego drzewa które daje minimalne ilości dymu i nie widać go z powierzchni, lub, nawet należy zaniechać palenia ognia w takiej sytuacji gdy wykrycie jest bardzo prawdopodobne.

 

TECHNIKI SURVIVALOWE SERE

1. OGIEŃ (PREZENTACJA)
· sposoby rozpalanie ognia – sprzęt
· sposoby rozpalania ognia – rozpałki tradycyjne
· sposoby rozpalania ognia – rozpałki sztuczne (improwizowane)
· sposoby rozpalania ognia – inne (amunicja, flary, środki chemiczne)
· sposoby palenia ogniska (ognisko bezdymne w systemie „dakota”, rodzaje drzew, ekrany odbijające ciepło itp.)

2. OGIEŃ (ĆWICZENIA)
Ćwiczenia praktyczne w rozpalaniu ognia środkami etatowymi oraz podręcznymi (zapałki, krzesiwa syntetyczne kilkunastu różnych producentów, krzesiwa szwedzkie, krzesiwa magnezowe itp.).

3. BUDOWA SCHRONIEŃ
A. Omówienie i przedstawienie podstawowych typów schronień jakie są używane w działaniach typu SERE.
· spadochron
· poncho, plandeki
· worki typu bivi-bag
· śpiwory awaryjne
· folie NRC
· szałas jednospadowy typu A
· szałas jednoosobowy
· szałas w oparciu o istniejące naturalne przedmioty (np. zwalone drzewa)
· schronienia w śniegu (jama śnieżna, igloo sypane, trumna śnieżna, izolacja od podłoża)
· schronienia pod rozłożystymi gałęziami drzew
· inne
Omówienie i wskazanie jak rozkładać, jak maskować jakie problemy mogą wyniknąć z używania poszczególnych elementów np. z bivi baga nie da się szybko wyjść, czy spać w butach czy bez i jakie ma to znaczenia dla naszego zdrowia i szybkości ucieczki-jak zbudować schronienia tak aby czuć się bezpiecznie, jak palić ogień aby ogrzać schronienie.

Budowa schronienia
Ćwiczenia praktyczne mające na celu doskonalenie praktyczne budowy schronień oraz zaznajomienie się z procesem wydatku energetycznego podczas takich czynności.

4. NAWIGACJA (TEORIA I PRAKTYKA)
· Omówienie zasad korzystania z etatowego wyposażenia do nawigacji.
· wyznaczanie kierunków świata i azymutów za pomocą etatowych przyrządów -wyznaczanie kierunków świata za pomocą narzędzi improwizowanych (budowa kompasu, metoda zegarka, kompas słoneczny itp.)
· wyznaczanie kierunków świata za pomocą metod naturalnych (słońce, gwiazdy, samotne drzewa, księżyc, stoki górskie, wiatr, mech itp.)
· Ćwiczenia w nawigacji za pomocą busoli. Dzienne i nocne.

5. POŻYWIENIE(TEORIA I PRAKTYKA)
Podstawowe zasady poszukiwania oraz zdobywania i spożywania pożywienia pochodzenia naturalnego oraz zwierzęcego.
· zakładanie prostych pułapek i wnyków
· oprawianie ryb (standard)
· oprawianie kury i królika(na życzenie)
· przygotowywanie innych posiłków z wykorzystaniem roślinności zdobytej w terenie (mało przydatne z punktu widzenia ukrywającego się żołnierza. Z reguły nie ma czasu na chodzenie i zbieranie ziół w lesie. Trzeba uciekać, zdobywać wodę a naszym najgorszym wrogiem jest czas-im
dłużej na terenie wroga tym mniejsze szanse na ucieczkę dlatego najistotniejsze jest prawidłowe odnalezienie drogi, ciepło oraz woda)

6. WODA (TEORIA I PRAKTYKA)
Zagadnienia dotyczące zdobywania oraz oczyszczania i filtrowania wody.
· sposoby zdobywania wody w terenie (naturalne i improwizowane)
· sposoby filtrowania oraz oczyszczania wody za pomocą środków etatowych oraz podręcznych (filtr mechaniczny ze skarpety, z butelki typu PET, na trójnogu, destylarka słoneczna, destylarka na gałęzi)
· sposoby filtrowania wody za pomocą środków naturalnych (gotowanie wody w naczyniu, gotowanie wody w opakowaniu po racji żywnościowej, gotowanie wody w worku na śmieci, gotowanie wody w butelce typu PET, gotowanie wody w kurtce goretexowej)

7. NAUKA PROSTYCH WĘZŁÓW PRZYDATNYCH PODCZAS BUDOWY SCHRONIEŃ , PUŁAPEK ORAZ BUDOWY NARZĘDZI.
· węzeł płaski
· ósemka
· zderzakowy
· kluczka -skrajny tatrzański (ratowniczy)
· wyblinka

8. SYGNALIZACJA
Zagadnienia dotyczące właściwej komunikacji sygnalizacyjnej z jednostkami poszukiwawczymi CSAR (Combat Search and Rescue) Omówienie podstawowego wyposażenia etatowego oraz jego użycia. Sposoby identyfikacji izolowanego personelu.
Prezentacja wyposażenia improwizowanego:
· plandeki oraz panele sygnalizacyjnego-folie NRC
· lusterko sygnalizacyjne-heliograf
· latarki oraz światła chemiczne
· ogniska sygnalizacyjne dzienne i nocne
Praktyczne ćwiczenia w nadawania sygnałów ziemia-powietrze oraz ziemia-ziemia.

9. KAMUFLAŻ
Omówienie oraz sposoby maskowania miejsca pobytu żołnierza na tyłach wroga. Maskowanie ognia, maskowanie schronienia, maskowanie w trakcie marszu.
· techniki kamuflażu schronienia
· maskowanie twarzy oraz ciała
· maskowanie w trakcie marszu
· ćwiczenia technik maskowania (scenariusz)
· wykorzystanie etatowego wyposażenia do maskowania

 

ĆWICZENIE SPRAWDZAJĄCE.

Zadaniem uczestników będzie zdobycie wskazanego punktu na mapie, wykorzystując wszystkie poznane wcześniej techniki. Kursanci sami będą musieli wyznaczyć odpowiedni azymut oraz prowadzić w terenie. Będą musieli przejść przez obserwowany teren wykorzystując techniki maskowania własnej osoby. Po dojściu do wyznaczonego punktu uczestnicy będą musieli rozpalić ognisko sygnalizacyjne do wskazania miejsca podebrania (w nocy) oraz dać sygnał
ratownikom CSAR (pozoracji) za pomocą heliografu. Jednocześnie na całym szkoleniu kursanci będą oceniani podczas wykonywania każdego z ćwiczeń. Każdy z uczestników będzie musiał wykonać zadania które znajdują się w programie od rozpalenia ognia aż do budowy schronienia i spędzenia w nim nocy. Takie szkolenie gwarantuje nabycie odpowiednich umiejętności z zakresu survivalu praktycznego SERE.

Przerobienie całości programu zależy od grupy, zaangażowania kursantów.

 

Dla kogo adresowany jest kurs SERE:

  • dla osób ze służb mundurowych, klas mundurowych, stowarzyszeń paramilitarnych.
  • osoba małoletnia (klasy mundurowe, stowarzyszenia i organizacje o charakterze paramilitarnym) po podpisaniu stosownego oświadczenia przez opiekuna prawnego.
  • personel cywilny- każda osoba która znajdzie się w zagrożonym rejonie gdzie prowadzony jest konflikt zbrojny (pracownicy  administracji rządowej, spółek skarbu państwa, dziennikarze wojenni lub osoby cywilne narażone na izolację).

 

Co zyskujesz uczestnicząc w kursie przetrwania poziom REKRUT?

Decydując się na kurs SERE poziom REKRUT otrzymasz autentyczną i kompleksową wiedzę w zakresie przetrwania na wypadek oderwania od sił własnych lub zestrzelenia nad terytorium wroga, otrzymasz wiedzę opartą o doświadczenia instruktorów Wojska Polskiego które zdobywali m. in. podczas misji zagranicznych ponadto:

Wymagane wyposażenie:
· kombinezon lotniczy lub mundur przydziałowy – identyczny jak ten używany podczas realnych zadań
· kamizelka survivalowo-ratownicza (lub inne wyposażenie etatowe)
· nóż
· heliograf
· latarka
· ciepła czapka
· wygodne rozchodzone buty (najlepiej etatowe)
· kilka metrów sznurka
· rękawiczki
· manierka +stalowy kubek
· notes +ołówek

 

 

©2020 Fundacja Parasol. All rights reserved
X

Register