SZKOLENIA ZE SZTUKI PRZETRWANIA (SURVIVAL)

  6-8h szkolenie zapoznawcze (REKRUT)

Kurs Przetrwania poziom A, to zapoznanie z survivalową przygody, jaką jest cały 104 godzinny program kursu przetrwania. Na szkoleniu poziom A zapoznamy szkolonych z technikami przetrwania na poziomie podstawowym, których spodziewać się można w sytuacji awaryjnej np. w trakcie zagubienia w terenie przygodnym. Dzięki temu zdobędziesz nie tylko wiedzę o konkretnych technicznych umiejętnościach z zakresu survivalu m.in. rozpalania ognia, pozyskania wody, nawigacji, pierwszej pomocy, budowy schronień (i wielu innych zakresów), ale przede wszystkim spędzisz czas w wyjątkowej braterskiej atmosferze

Organizacja szkolenia

Poszczególne punkty nauczania będą zorganizowane na zasadzie pętli taktycznej. Przed przystąpieniem do pętli taktycznej będzie przeprowadzony punkt z nawigacji i terenoznawstwa oraz warunków bezpieczeństwa.

Zadaniem szkolonych będzie zdobycie wskazanego punktu na mapie, wykorzystując wszystkie poznane wcześniej techniki. Kursanci sami będą musieli wyznaczyć odpowiedni azymut oraz prowadzić w terenie. Po dojściu do wyznaczonego punktu uczestnicy będą zapoznani z podstawami survivalu.  Jednocześnie na całym szkoleniu kursanci będą oceniani podczas wykonywania każdego z ćwiczeń. Każdy z uczestników będzie musiał wykonać zadania samodzielnie które znajdują się w programie od rozpalenia ognia aż do budowy schronienia. Takie szkolenie gwarantuje nabycie odpowiednich umiejętności z zakresu survivalu praktycznego na poziomie podstawowym.

 

 

Dla kogo adresowany jest kurs na poziomie A:

 

  • każda osoba pełnoletnia niezależnie od kondycji fizycznej oraz doświadczenia;
  • szkolenie dostosujemy do charakteru imprezy np. dla firmy eventowej zorganizujemy szkolenie survivalowe z naciskiem na rekreację i dobrą zabawę a w przypadku klasy mundurowej podkręcimy tępo;
  • osoba małoletnia (klasy mundurowe, stowarzyszenia i organizacje o charakterze paramilitarnym) po podpisaniu stosownego oświadczenia przez opiekuna prawnego

 

Co zyskujesz uczestnicząc w kursie przetrwania poziom A?

Decydując się na kurs przetrwania poziom A otrzymasz autentyczną i kompleksową wiedzę w zakresie sztuki przetrwania, opartą o doświadczenia instruktorów Wojska Polskiego które zdobywali m. in. podczas misji zagranicznych ponadto:

– Pogłębisz swoją inicjatywę oraz aktywną postawę wobec wyzwań;

– Nauczysz się technik przetrwania, zweryfikowanych przez nas w ramach misji zagranicznych;

– Poznasz uniwersalne zasady przetrwania;

– Zwiększysz swoje szansę na efektywne działanie w sytuacjach ekstremalnych;

– Przeżyjesz coś, co zapadnie Ci na zawsze w pamięć.

Najważniejsze!!! Spędzisz wolny czas w wyjątkowym gronie

 

 

 

SZKOLENIA ZE SZTUKI PRZETRWANIA (SURVIVAL)

Poziom średnio-zaawansowany-24h (SPECJALISTA)

Kurs Przetrwania poziom B, to kontynuacja kursu z poziomu A. Na szkoleniu sprawdzimy szkolonych z technik przetrwania poznanymi na poziomie A. Dodatkowo zapoznamy szkolonych z zagadnieniami dotyczącymi właściwej komunikacji sygnalizacyjnej oraz pogłębimy waszą wiedzę na temat nawigacji w terenie oraz pierwszej pomocy. Całość zagadnień kursu na poziomie B będzie zrealizowana podczas 24 godzinnego bytowania w terenie przygodnym pod okiem doświadczonych instruktorów.

 

 

Dla kogo adresowany jest kurs na poziomie B:

  • każda osoba pełnoletnia która ukończyła poziom A ;
  • szkolenie dostosujemy do charakteru imprezy np. dla firmy eventowej zorganizujemy szkolenie survivalowe z naciskiem na rekreację i dobrą zabawę a w przypadku klasy mundurowej podkręcimy tępo;
  • osoba małoletnia (klasy mundurowe, stowarzyszenia i organizacje o charakterze paramilitarnym) po podpisaniu stosownego oświadczenia przez opiekuna prawnego

 

 

Co otrzymujesz uczestnicząc w kursie przetrwania poziom B?

––utrwalenie wiedzy i umiejętności z poprzednich poziomów;

–– Zwiększysz swoje szansę na efektywne działanie w sytuacjach ekstremalnych;

 

 

 

SZKOLENIA ZE SZTUKI PRZETRWANIA (SURVIVAL)

Poziom zaawansowany -72h (WETERAN)

Kurs Przetrwania poziom C, to kontynuacja kursu z poziomu B. Na szkoleniu sprawdzimy szkolonych z technik przetrwania poznanymi na poziomie B. Dodatkowo zapoznamy szkolonych z zagadnieniami:

  • dotyczącymi psychologii przetrwania;
  • nauczymy was rozpoznawać roślinność jadalną;
  • budowa i zasady zakładania prostych pułapek na małe zwierzęta;
  • zasady przygotowania prymitywnego posiłku.

 

Całość zagadnień kursu na poziomie C będzie zrealizowana w trakcie 72 godzinnego bytowania w terenie przygodnym pod okiem doświadczonych instruktorów i psychologa. W odróżnieniu od poprzednich poziomów A i B kursanci będą poddawani różnym symulacjom zdarzeń nagłych które będą wymagały od nich działania często improwizowanego, szukania rozwiązania pomysłu w zespole lub indywidualnie

Na zakończenie kursu porozmawiamy o zastosowanych rozwiązaniach i porównamy z doświadczeniami i praktyką naszych instruktorów, z każdym przeprowadzimy rozmowę indywidualną aby wskazać twoje wady i zalety, mocne strony, potencjał który będzie można wykorzystać w świecie survivalu oraz życiu codziennym.

 

Dla kogo adresowany jest kurs na poziomie C:

  • dla osób ze służb mundurowych, klas mundurowych, stowarzyszeń paramilitarnych które ukończyły poziom B
  • osoba małoletnia (klasy mundurowe, stowarzyszenia i organizacje o charakterze paramilitarnym) po podpisaniu stosownego oświadczenia przez opiekuna prawnego

 

Co otrzymujesz uczestnicząc w kursie przetrwania poziom C?

–utrwalenie wiedzy i umiejętności z poprzednich poziomów

– Pogłębisz samoświadomość w kontekście psychologii survivalu

– Wzmocnisz zdolność samodzielnego poszukiwania rozwiązań

– Poszerzysz umiejętność improwizacji i niestandardowego myślenia

Dodatkowo, „skutkiem ubocznym” takiego szkolenia będzie pogłębienie umiejętności, które przydadzą się nie tylko w lesie, ale również w codziennym życiu i funkcjonowaniu z innymi ludźmi, w świecie zadań i wyzwań (także tych zawodowych)

 

Podczas całego 104 godzinnego programu szkolenia poznasz następujące zagadnienia oraz techniki z zakresu survivalu:

  • OGIEŃ (poziom A,B,C)
  • sposoby rozpalanie ognia – sprzęt
    · sposoby rozpalania ognia – rozpałki naturalne
    · sposoby rozpalania ognia – rozpałki sztuczne (improwizowane)
    · sposoby palenia ogniska (ognisko bezdymne w systemie „dakota”, rodzaje drzew, rodzaje ognisk, ekrany odbijające ciepło itp.)

 

  • SCHRONIENIE (Poziom A)

 

Omówienie i przedstawienie podstawowych typów schronień
· poncho, plandeki
· worki typu bivi-bag
· folie NRC
· szałas jednospadowy typu A
· szałas jednoosobowy
· szałas w oparciu o istniejące naturalne przedmioty (np. zwalone drzewa)

 

  • NAWIGACJA (Poziom A,B,C)

Omówienie zasad korzystania z etatowego wyposażenia do nawigacji.
· wyznaczanie kierunków świata i azymutów za pomocą etatowych przyrządów -wyznaczanie kierunków świata za pomocą narzędzi improwizowanych (budowa kompasu, metoda zegarka, kompas słoneczny itp.)
· wyznaczanie kierunków świata za pomocą metod naturalnych (słońce, gwiazdy, samotne drzewa, księżyc, stoki górskie, wiatr, mech itp.)
· Ćwiczenia w nawigacji za pomocą busoli.

  • WODA (Poziom A,B,C)

 

Zagadnienia dotyczące zdobywania oraz oczyszczania i filtrowania wody.
· sposoby zdobywania wody w terenie (naturalne i improwizowane)
· sposoby filtrowania oraz oczyszczania wody za pomocą środków etatowych oraz podręcznych (filtr mechaniczny ze skarpety, z butelki typu PET, na trójnogu, destylarka słoneczna, destylarka na gałęzi)
· sposoby filtrowania wody za pomocą środków naturalnych (gotowanie wody w naczyniu, gotowanie wody w opakowaniu po racji żywnościowej, gotowanie wody w butelce typu PET)

 

  • SYGNALIZACJA (Poziom B)

Zagadnienia dotyczące właściwej komunikacji sygnalizacyjnej z jednostkami poszukiwawczymi SAR ( Search and Rescue) Omówienie podstawowego wyposażenia etatowego oraz jego użycia. Sposoby identyfikacji zagubionego (izolowanego) personelu.
Prezentacja wyposażenia improwizowanego:
· plandeki oraz panele sygnalizacyjnego-folie NRC
· lusterko sygnalizacyjne-heliograf
· latarki oraz światła chemiczne
· ogniska sygnalizacyjne dzienne i nocne
Praktyczne ćwiczenia w nadawania sygnałów ziemia-powietrze oraz ziemia-ziemia.